بهترین جنس قفل از نظر متخصصان کلید سازی

The best locksmith for key locksmiths

وقتی که برای منزل، محل کار، شرکت یا مغازه خود نیازمند خرید یک قفل می‌شوید به چه نکاتی توجه می‌کنید؟ از چه کسی مشاوره می‌خواهید؟ در این مقاله از سایت الو کلید می‌خواهیم بهترین جنس قفل را از نظر متخصصان کلید سازی بشناسیم. 

شاید در نگاه اول همه قفل‌ها از آهن ساخت شده باشند و چندان موضوعیتی ندارد که درباره جنس قفل‌ها با هم صحبت کنیم. اما این نگاه اول و سطحی‌ترین نوع نگاهی است که می‌توان به جنس قفل‌ها داشت. 

متخصصان کلید سازی در الو کلید عملا هر روز با صد‌ها قفل سر و کار دارند که گاهی نبودن آن قفل‌ها، از بودنشان کارسازتر است و شما با استفاده از این دسته قفل‌ها فقط سارقان را به باز کردنشان تشویق می‌کنید. 

درست است که تمام قفل‌ها در ظاهر از آهن ساخته شده‌اند اما آهنی که در ساختار قفل‌ها به کار رفته است عملا آلیاژ‌های گوناگونی دارد که سبب می‌شود قفلی که شما انتخاب کرده‌اید در برابر برش، ضربه و مواد اسیدی از خود مقاومت نشان دهد. 

ساختار قفل را بیشتر بشناسید

هر قفل از سه بخش مهم تشکیل شده است. ۱ زبانه آویز،‌ ۲. بدنه اصلی ۳. مکانیسم کلید.

این واقعی است که هر یک از این بخش‌ها باید از آلیاژ‌های مناسبی برای مقاومت در برابر انواع ضربات و مواد خورنده برخوردار باشند. 

بیشتر افراد وقتی می‌خواهند یک قفل را انتخاب کنند بیشتر به جنس زبانه یا حلقه قفل دقت می‌کنند این بخش اغلب از فولادی‌های آلیاژی قوی ساخته شده است. اما متخصصان کلید سازی علاوه بر این قسمت به قسمت‌های دیگر قفل نیز توجه ویژه دارند.  بدنه قفل یکی از این قسمت‌هاست. شاید باورتان نشود که قفلی‌که شما برای خانه یا مغازه خود انتخاب می‌کنید، با یک ضربه کوچک به محلی که زبان قفل در بدنه آن چفت می‌شود، می‌شکند و به راحتی باز می‌گردد. 

قفل‌های گوشواره‌ای عملا مقاومت خاصی در این بخش ندارند. از این رو متخصصان کلید سازی به شدت درباره جنس بدنه قفل حساس‌اند. استفاده از آلیاژ موسوم به چدن در بدنه قفل یکی از بدترین اشتباهات است. این آلیاژ یکی از باستانی‌ترین انواع آلیاژ‌های مشتق از فلز آهن است. 

درست است که چدن به این راحتی‌ها ذوب نمی‌شود و در برابر خوردگی حتی با اسید از خود مقاومت خوبی نشان می‌دهد، اما شاید باورتان نشود که چدن فلزی شکننده است و با چند ضربه نسبتا دقیق به محل مناسب به راحتی می‌شکند و خُرد می‌شود. 

توصیه متخصصان کلید سازی برای انتخاب آلیاژ مناسب قفل

در این مقاله بیشتر به جنس مناسب بدنه قفل می‌پردازیم. بدنه قفل شما باید از انواع فولاد کربن بالا ساخته شود. شکل دهی فولاد کربن بالای شما نیز باید به صورت سرد باشد تا توان مقاومت آن در برابر انواع ضربات بسیار بالا رود. این آلیاژ خاص فولاد‌، اغلب به رنگ سفید و براق است. همین طور به واسطه وزن بالا و سختی ساخت این دسته از قفل‌ها قیمت آن نیز از دیگر قفل‌ها گرانتر است. 

استفاده از چند آلیاژ به صورت روکش یک دیگر نیز برای ساخت قفل‌های گوشواره‌ای روش خوبی است. به این معنی که هسته مرکزی قفل از چدن ساخته شده است اما ورق‌هایی بسیار ضخیم از فولاد و برنج روی هسته مرکزی چدنی قرار می‌گیرند و همین سبب می‌شود، قفل شما مقاومت بسیار بالایی را در برابر انواع ضربات پیدا کند. این دسته از قفل‌ها به خاطر به‌کار بردن انواع فلز‌های ارزان قیمت و گران قیمت در کنار هم قیمت مناسب‌تری نسبت به دیگر قفل‌ها دارند. 

آخرین توصیه‌ای که متخصصان کلید سازی برای انتخاب قفلی با بدنه قوی دارند این است که از قفل‌های خاص برای ایمنی بیشتر استفاده کنید. این واقعیتی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *