چند نکته مهم در مورد خرید قفل فرمان و قفل پدال

Steering wheel lock and pedal lock

سیستم ضد سرقتی که امروزه در روند تولید خودروها استفاده می‌شود، کار سارقین را دشوار کرده است. اما با این وجود هنوز هم دزدیدن خودرو برای برخی از آنها کار ساده‌ای است. یکی از بهترین اقداماتی که می‌توانید برای جلوگیری از ربوده شدن خودرو خود انجام دهید خرید یک قفل فرمان و قفل پدال مناسب است. باز کردن این قفل‌ها معمولا کار کسی که سال‌ها تجربه در زمینه کلید سازی دارد. البته برخی از سارقین تبحر لازم را دارند اما به دلیل زمان‌بر بودن باز کردن این قفل‌ها ترجیح می‌دهند اتومبیلی را طعمه خود قرار دهند که قفل فرمان یا قفل پدال ندارد.

در این مقاله راهنمایی را ارائه کرده‌ایم که به کمک مطالعه آن می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید و با خرید یک قفل فرمان یا قفل پدال مناسب ایمنی خودرو خود را افزایش دهید. به خصوص اگر اتومبیل خود را در طول شب و در ساعت‌ها متمادی در فضای باز و خارج از پارکینگ پارک می‌کنید.

چطور می‎توانیم یک قفل فرمان و قفل پدال مناسب بخریم؟

همانطور که گفتیم، استفاده از قفل فرمان و قفل پدال نمی‌تواند ایمنی صد در صد ایجاد کند. اما با وجود اینکه باز کردن این قفل‌ها پیچیدگی خاصی دارد و زمان می‌برد، سارقین معمولا سراغ خودروهایی که قفل دارند نمی‌روند. حالا از کجا باید متوجه شویم که قفل فرمان برای ما مناسب‌تر است یا قفل پدال. در ادامه به صورت اختصاصی در مورد هر یک از این قفل‌ها صحبت می‌کنیم.

قفل فرمان

قفل فرمان یک تکه فلز عصایی است که قابلیت تنظیم دارد و همانطور که از نامش پیداست، فرمان را قفل و غیر قابل استفاده می‌کند. این قطعه کاربردی برای همه خوردوها مناسب است. چرا که اندازه آن قابل تنظیم بوده و با هر طرح فرمانی همخوانی دارد. به این ترتیب هر نوع خودرویی یک نوع قفل فرمان مخصوص ندارد. به این ترتیب اگر یکبار این وسیله را برای خودرو خود خریداری کنید می‌توانید آن را برای خودروهای بعدی نیز استفاده کنید.

از طرفی فلزی که برای ساخت این قفل‌ها استفاده می‌شود بسیار مقاوم است و برای بریدن آن به زمان زیادی نیاز می‌باشد. پس علاوه بر اینکه باز کردن قفل این وسیله ایمنی کار دشواری است، بریدن آن نیز عملا غیر ممکن است.

قفل فرمان از دو قسمت مجزا تشکیل شده که یکی داخل فرمان و دیگری خارج آن قرار می‌گیرد. به این ترتیب با یک مکانیسم ساده کششی این دو بخش به هم چفت شده و با چرخاندن کلید می‌توانید فرایند قفل را تکمیل کنید. این وسیله عملا استفاده از فرمان را غیر ممکن می‌کند.

قفل پدال

قفل پدال هم همانطور که از نامش مشخص است، برای قفل کردن پدال‌ها کاربرد دارد. این قفل یک تکه فلزی دارد که زیر پدال‌ها رفته و ترمز و کلاچ را از کار می‌اندازد. وقتی خودرو ترمز و کلاچ نداشته باشد، حرکت آن بی‌فایده بوده و حتی ممکن است منجر به تصادف شود. مهمترین مزیت قفل پدال نسبت به قفل فرمان این است که قفل پدال معمولا ارزان‌تر است. هنگام خرید قفل پدال مدل‌هایی را انتخاب کنید که همزمان ترمز و کلاچ را مسدود می‌کنند. متاسفانه برخی از سارقین می‌توانند قفل پدال‌هایی که فقط ترمز را درگیر می‌کنند را باز کنند. به این ترتیب هر چه مکانیسم قفل انتخابی شما پیچیده‌تر باشد، خطر ربوده شدن وسیله نقلیه‌تان نیز کمتر می‌شود.

کدامیک بهتر است؟ قفل پدال یا قفل فرمان

همانطور که گفتیم هر کدام از این قفل‌ها مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. به عنوان مثال نصب قفل فرمان بسیار راحت‌تر از قفل پدال است به همین خاطر اکثر رانندگان استفاده از قفل فرمان را ترجیح می‌دهند. از طرفی با فرض اینکه سارقین نتوانند قفل را باز یا فلز آن را ببرند، خلاص شدن از شر قفل فرمان برای آنها ساده‌تر است. برای رهایی از این قفل تعویض فرمان کافیست. اما اگر بخواهند قفل پدالی که از باز کردنش عاجز هستند را در بیاورند باید پدال‌ها و قسمت مکانیکی خودرو را دستکاری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *