سوئیچ خودرو مجهز به ایموبلایزر چیست و چگونه کار می‌کند.

سوئیچ خودرو مجهز به ایموبلایزر.

احتمالا در هنگام خرید خودرو در قسمت آپشن‌های خودرو با آپشن خاصی به نام ایموبلایزر آشنا می‌شوید. کلمه عجیب و سخت که در بیشتر ماشین‌های امروزی به عنوان یک آپشن مهم وجود  دارد. ایموبلایزر یک سیستم ضد سرقت است که سوئیچ خودرو را به کامپیوتر و سیستم جرقه زن سیلندر متصل می‌کند. به عبارت بهتر با یک چیپ کوچک که در سوئیچ خودرو قرار گرفته است. سوئیچ خودرو به تنها وسیله‌ای برای روشن کردن آن بدل می‌گردد. در این مقاله سیستم ایموبلایزر را بهتر می‌شناسید.

در فیلم‌های قدیم و گاهی هم فیلم‌های جدید دیده‌اید که وقتی کسی می‌خواهد ماشین را بدزدد، سریع فلاپ زیر فرمان را باز می‌کند و بعد دو تا رشته سیم را از زیر آن بیرون می‌کشد آنها را به هم می‌زند. آن دو سیم جرقه می‌زنند و ماشین استارت می‌خورد. احتمالا همه شما این سیستم را دیده‌اید. شاید وقتی سوئیچ خودرو خود را گم کرده‌اید به این فکر افتاده‌اید که با استفاده از این روش ماشین را روشن کنید و آن را تا کلید سازی ببرید یا اساسا امروز را به کار‌هایتان برسید شاید بتوانید در روز‌های خلوت‌تر آینده، ماشین را به کلید ساز ببرید و کار را راه بیندازید.

گم کردن سوئیچ خودرو یک موضوع معمولی است و کارشناسان الو کلید هر روز با ده‌ها نفر را سروکار دارند که با این مشکل روبه‌رو شده‌اند. اما استفاه از این روش قدیمی برای روشن کردن خودرو یک کار کاملا غیر معمول است. زیرا خودرو‌ها از ده پانزده سال پیش به این ور مجهز به سیستم ایموبلایزر شده‌اند. این سیستم یک سیستم کد الکترونیکی است که در ابتدا روی ماشین‌هایی مانند زانتیا در داخل ایران تولید شد. آن زمان اگر سوئیچ خودرو زانتیا گم می‌شد باید آن را تا نمایندگی بکسل می‌کردید. اما الان تمام کلیدسازی‌های معتبر مانند تیم‌های سیار الوکلید می‌توانند کد ایموبلایزر سوئیچ خودرو‌های را کپی کنند.

ایموبلایزر دقیقا چگونه کار می‌کند

ماشین‌هایی که دارای سیستم کامپیوتر مرکزی خودرو ECU هستند علاوه بر آن که می‌توانند تنظیمات خاصی در کارکرد موتور به وجود بیاورند می‌توانند پردازش کد الکترونیکی را نیز انجام دهند که عملا تمام سیستم ماشین را قفل می‌کند.

با حذف ECU از مسیر هم عملا ماشین شما کار نمی‌کند از این روست که از وقتی استفاده از سیستم ایموبلایزر در خودرو‌های تولید داخل فراگیر شده است. دزد خودرو خیلی پایین آمده و بیشتر دزدی قطعات خودرو است که بیشتر شده است. البته گروه بزرگی از ماشین‌های داخلی هستند که می‌توان ECU آنها را با یک ECU دیگر تعویض کرد. از این رو این ماشین‌ها را می‌توان با تعویض این بخش به سرقت برد. ولی بسیاری از ماشین‌های خارجی و برخی از ماشین‌های تولید داخل خود ECU‌ آنها نیز رمز گذاری شده است و یک کامپیوتر دیگر به آنها نمی‌خورد. این ماشین‌ها دیگر خیلی سخت دزدیده می‌شوند.

سیستم ایموبلایزر یک سیستم یکپارچه امنیتی است. یک چیپ بسیار کوچک در سو‌پیچ شما قرار دارد. این چیپ به این راحتی‌ها کپی نمی‌شود. پس نگران نباشید اگر سوئیچ خودرو را به کسی بدهید او بتواند از روی آن یک کپی بسازد و ماشین شما را به سرقت ببرد.

کلید سازی برای سوئیچ‌ خودرو دارای ایموبلایزر چگونه است

شاید تا اینجای این مقاله با خود فکر می‌کنید که ایموبلایزر یک سیستم نفوذ ناپذیر است. اما طراحان آن راه‌هایی را برای کلید سازی قانونی برای آن باقی گذاشته‌اند. شما با داشتن کد ایموبلایزر ماشین خود می‌توانید یک چیپ جدید برابری سوئیچ خودرو خود بسازید. این چیپ با کد بازسازی شده ماشین شما، می‌تواند مانند کلید اصلی با ماشین ارتباط برقرار کند.

برای هر مدل ماشینی ساخت چیپ جدید سوئیچ خودرو کد ایموبلایزر می‌تواند متفاوت باشد و راه‌های به دست آوردن آن نیز متفاوت و البته نسبتا مشکل است. برخی از ماشین‌ها نیاز دارند شماره شاسی و بدنه آنها را از روی سند به دست آورید و برخی دیگر نیز نیاز دارند به نمایندگی برای به دست آوردن کد ایموبلایزر جوع کنید. متخصصان الو کلید تقریبا تمام ماشین‌های موجود در ایران را می‌شناسند و به راحتی به ساخت کد ایموبلایزر آنها می‌پردازند. فقط کافی است ما را به یاد داشته باشید و در زمان گم شدن سوئیچ خودرو یک تماس با ما بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *