علت کار نکردن ریموت خودرو چیست؟

کار نکردن ریموت خودرو علل مختلفی دارد

تقریبا تمام خودروهایی که امروزه در کارخانه‌های مختلف دنیا تولید می‌شوند، مجهز به سیستم کلید از راه دور یا همان ریموت هستند. این نوع کلیدها علاوه بر اینکه باز و بسته کردن درهای خودرو را نسبت به گذشته آسان‌تر کرده‌اند، ایمنی آن را نیز ارتقاء داده‌اند. همانطور که از نام این سیستم مشخص است، کلید از راه دور یک مؤلفه الکترونیکی است که برای تعامل و کنترل برخی از آپشن‌های خودرو کاربرد دارد. به عنوان مثال معمولاً از کلیدهای ریموتی برای کنترل مکانیسم قفل مرکزی اتومبیل استفاده می‌شود. با این وجود کار نکردن ریموت خودرو معمولاً بدان معنی است که راننده قادر نخواهند بود از راه دور وسیله نقلیه خود را کنترل کند. گذشته از ایجاد اختلال در کنترل آپشن‌ها، با خراب شدن این وسیله، ایمنی خودرو نیز پایین می‌آید. در بیشتر موارد خرابی ریموت علت پیچیده‌ای ندارد و با تعویض باتری به راحتی حل می‌شود. اما گاهی نیز مشکل الکترونیکی است و باید برای حل آن به کلید سازی مراجعه کنید. در این مقاله به 4 علت رایج برای کار نکردن ریموت خودرو اشاره کرده و آنها را به تفصیل تشریح کرده‌ایم.

ریموت خودرو چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، کلید از راه دور یا همان ریموت در درجه اول وظیفه کنترل آپشن‌های خاصی را در وسیله نقلیه بر عهده دارد. اما در خودروهای معمولی عملکرد اصلی این وسیله، باز و بسته کردن درب‌های اصلی و در صندوق عقب است. البته اخیراً به دلیل پیشرفت‌های تکنولوژیکی، کلیدهای از راه دور علاوه بر کنترل سیستم قفل مرکزی، به سیستم دزدگیر نیز مجهز شده‌اند.
در حقیقت ریموت‌ها دستگاه‌های ساده‌ای هستند که برای داشتن عملکرد صحیح، به برقراری ارتباط نیاز دارند. این وسیله در واقع یک فرستنده رادیویی مینیاتوری است که سیگنال‌هایی را به گیرنده موجود در وسیله نقلیه شما می‌فرستد. این سینگال‌ها دستور به کار افتادن یا قطع شدن سیستم‌های مختلفی که برای ریموت تعریف شده‌اند را صادر می‌کنند. ریموت‌ها یا با باتری سکه‌ای یا با باتری لیتیومی کار می‌کنند.

مهم‌ترین علل کار نکردن ریموت خودرو

تمام شدن عمر باتری

ریموت خودرو از باتری به عنوان منبع اصلی تامین انرژی استفاده می‌کند. باتری در واقع به طور مستقیم به فرستنده موجود در کلید از راه دور خودرو متصل است. بیشتر ریموت‌ها با باتری‌های سکه‌ای یا همان باطری ساعتی بزرگ کار می‌کنند. بسیاری از این باتری‌ها عمر مفید کوتاه و مشخصی دارند. از آنجا که ممکن است روزی چندین بار از این منبع تغذیه استفاده شود، اصلی‌ترین دلیل کار نکردن ریموت خودرو تمام شدن باتری است.

آسیب دیدن فرستنده یا گیرنده

همانطور که قبلاً نیز به طور خلاصه گفتیم، ریموت بر مبنای اصول ارتباطات کار می‌کند. این ارتباط شامل انتقال و دریافت یک سیگنال خاص است. ریموت با تبادل این سیگنال‌ها با گیرنده زوجی که در وسیله نقلیه شما وجود دارد، یک عملکرد خاص را انجام می‌دهد. در واقع سیگنال‌هایی که منتقل می‌شوند مترادف با یک عمل تعریف شده هستند. این عمل می‌تواند از قفل کردن درب ماشین گرفته تا روشن شدن موتور متغیر باشد.

اگر فرستنده ریموت آسیب دیده باشد، نمی‌تواند با گیرنده خودرو تعامل موفقیت‌آمیزی داشته باشد. آسیب دیدن فرستنده نیز می‌تواند چنین مشکلی را ایجاد کند. بنابراین اغلب کارشناسان بعد از چک کردن باتری به سراغ بررسی وضعیت گیرنده و فرستنده در ریموت و خودرو می‌روند.

تنظیم نبودن کد ریموت

برای اینکه ارتباط بین فرستنده و گیرنده به درستی برقرار شود، ریموت باید با خودرو تنظیم باشد. اگر کد ریموت با فرستنده داخلی خودرو همخوانی نداشته باشد، هر چقدر هم که تلاش کنید نمی‌توانید با استفاده از کلید از راه دور عملکردهای مختلف خودرو را به کار بیاندازید. این مشکل بیشتر برای افرادی پیش می‌آید که تازه وسیله نقلیه صفر کیلومتر خود را از شرکت خودروسازی یا نمایندگی تحویل گرفته‌اند. کد وارد شده به کلید از راه دور باید شبیه کد فرستنده باشد. فرآیند وارد کردن کد روی فرستنده و گیرنده، اغلب به طور همزمان انجام می‌شود.

شکسته شدن ریموت

شکسته شدن یکی دیگر از دلایل عمده کار نکردن ریموت خودرو است. اگر قطعات مکانیکی داخل ریموت جابه‌جا شده یا آسیب دیده باشد، ریموت ماشین کار نخواهد کرد. حتی اگر فرستنده و گیرنده شما کاملاً با هم تنظیم باشند. منظور از بخش‌های مکانیکی داخلی، ترمینال‌های باتری و سایر قطعات لحیم شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *