نگاهی به انواع گاوصندوق و ویژگی‌های آنها

انواع گاوصندوق بر اساس ویژگی‌ها و کاربرد آنها به مدل‌های مختلفی تقسیم می‌شود

انواع گاوصندوق بر اساس ویژگی‌ها و کاربرد آنها به مدل‌های مختلفی تقسیم می‌شود. در این زمینه اگر انتخاب درستی داشته باشیم، می‌توانیم امنیت اسناد و دارایی‌های نقدی ارزشمند خود را حفظ کنیم. هر گاوصندوقی مناسب استفاده خاصی است و ممکن است برای سایر نیازها به اندازه کافی امن و پاسخگو نباشد. به عنوان مثال باز کردن قفل گاوصندوق های دیجیتال در مقایسه با گاوصندوق های کلاسیک سخت‌تر است؛ در حالی که دوام و عمر نمونه‌های کلاسیک بیشتر است.

در این نوشته وب‌سایت الوکلید می‌خواهیم شما را با انواع گاوصندوق آشنا کنیم؛ تا بتوانید بنابر نیازتان، بهترین انتخاب را داشته باشید.

انواع گاوصندوق بر اساس ویژگی‌ها

برخی ویژگی‌ها گاوصندوق را مناسب کاربردهایی خاصی می‌کنند. در ادامه چهار نوع گاوصندوق را در این زمینه به شما معرفی می‌کنیم.


  • گاوصندوق نسوز. همان‌طور که از نام این محصول پیداست؛ مهم‌ترین ویژگی آن نسوز بودن است. در واقع این گاوصندوق می‌تواند در حوادثی مثل آتش‌سوزی سالم مانده و از محتویات خود مراقبت کند. گاوصندوق‌های نسوز دارای انواع گوناگونی هستند؛ که بر اساس میزان مقاومت در برابر حرارت رده‌بندی می‌شوند. کاربرد این محصولات معمولا در کارگاه‌ها و محل‌هایی است که امکان آتش‌سوزی بیشتر است. همچنین اگر گاوصندوق محل نگهداری اسناد مهمی است؛ داشتن چنین گاصندوقی خیال شما را از بابت آتش‌سوزی‌های احتمالی آسوده می‌کند.
  • گاوصندوق دیجیتال. دنیای صفر و یک وارد صنعت تولید گاصندوق نیز شده است. قفل‌های دیجیتال از پیچیدگی و در نتیجه امنیت بسیار بالاتری برخوردار هستند. این قفل‌ها به شکل‌های گوناگونی ارائه شده‌اند. استفاده از صفحه کلید تنها یکی از روش‌های مورد استفاده در این قفل‌ها است. در موارد پیشرفته‌تر، استفاده از ویژگی‌های بایومتریک، از جمله اسکن عنبیه چشم، اثر انگشت و تشخیص چهره، راه‌کارهایی هستند که امنیت قفل‌های دیجیتال را دوچندان می‌کنند. به دلیل همین پیچیدگی باز کردن قفل گاوصندوق دیجیتال برای سارقین و سادگی استفاده از آن برای صاحبان گاوصندوق، امروزه استقبال زیادی از این محصول می‌شود. هرچند نباید فراموش کرد که قفل‌های مکانیکی در مقابل شرایط محیطی، از مقاومت بیشتری برخوردار هستند.

در این تقسیم‌بندی، می‌توان به گاوصندوق‌های دیگری هم اشاره کرد. به عنوان مثال گاوصندوق‌های پنهان که در دیوار یا زمین مخفی می‌شوند و گاوصندوق‌های دکراتیو که از نظر زیبا و لوکس بودن نیز به آنها توجه شده است، از آن جمله هستند.

انواع گاوصندوق بر اساس محل استفاده

در یک دسته‌بندی دیگر، گاوصندوق‌ها را می‌توان به انواع اداری و خانگی تقسیم‌بندی کرد.

  • انواع گاوصندوق خانگی نسبت به نمونه‌های اداری کوچک‌تر هستند. این گاوصندوق‌ها سبک بوده و به همین دلیل معمولا برای اطمینان و امنیت بیشتر می‌توان آنها را به زمین یا دیوار پیچ کرد. اغلب گاوصندوق‌های خانگی از سیستم‌های دیجیتال در قفل خود استفاده می‌کنند. این کار باعث امنیت بیشتر و سادگی کاربری آنها می‌شود. طبیعتا می‌توان نقطه ضعف اصلی گاوصندوق‌های خانگی را مقاومت پایین آنها در برابر حرارت و آتش‌سوزی دانست؛ که به‌نظر می‌رسد در کاربری خانگی، تا حدودی قابل چشم‌پوشی باشد.
  • انواع گاوصندوق اداری دارای اندازه‌های گوناگونی است. از نمونه‌های کوچک که برای دفاتر اداری کوچک کاربرد داشته تا نمونه‌های بسیار بزرگ که برای بانک‌ها و سازمان‌های بزرگ کاربرد داشته و قابل قفسه‌بندی و… است. با این وجود انواع گاوصندوق اداری را می‌توان از نظر ویژگی‌های فنی یکسان دانست. وزن بسیار زیاد که مانع سرقت ساده آن می‌شود و مقاومت بالا در برابر حوادثی از جمله آتش‌سوزی، در تمامی این محصولات مشترک است.

در کنار این دو مدل، گاوصندوق کوچک دیگری نیز وجود دارد که تنها برای مدارک کاغذی فضا دارد. این گاوصندوق‌ها معمولا در عین نسوز بودن، سبک و قابل حمل هستند. گاوصندوق‌های قابل حمل برای افرادی مناسب است که اسناد و مدارک مهمی را جابه‌جا می‌کنند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *