چگونه یک قفل درب مسدود شده را تعمیر کنیم

کلید سازی

قفل کردن یک درب ساده به نظر می‌رسد، اما مکانیزمی که این کار را انجام می‌دهد، پیچیده است و باعث می‌شود که نسبت به مسدود شدن آسیب پذیر باشد. هوای سرد و یخبندان باعث مسدود شدن قفل می‌شود و رطوبت ممکن است باعث ایجاد زنگ زدگی بر روی آن شود. اگر مکانیزم قفل کار کند، اما چرخاندن کلید دشوار باشد، دندانه‌های قفل ممکن است با سوراخ موجود بر روی صفحه قفل هماهنگ نباشند. هیچ کدام از این مشکلات جدی نیستند و می‌توان آنها را با چند ابزار دستی و مقدار کمی روان کننده برطرف کرد. حتی می‌توانید برای باز کردن قفل گاو صندوق هم از روان کننده استفاده کنید تا اگر سفت شده باشد، به راحتی باز شود

مشکلات آب و هوا

هوای سرد و یا مرطوب می‌تواند مکانیزم قفل درب را به مشکل بیندازد و باعث مسدود شدن آن شود. قبل از این که آب و هوا را مقصر بدانید، مطمئن شوید که از کلید مناسب استفاده می‌کنید. این مورد امری واضح به نظر می‌رسد، اما اشتباهی است که می‌تواند به سادگی رخ دهد. اگر یک روز سرد باشد و کلید وارد قفل نشود یا شما نتوانید آن را بچرخانید، قبل از این که مجددا تلاش کنید، کمی آن را حرارت دهید. اگر قفل واقعا یخ زده باشد، یک سشوار می‌تواند کمک کند تا آن را گرم کنید، بنابراین بدین ترتیب مشکل قابل حل است.

رویارویی با دندانه‌های اضافی

اگر حرارت دادن قفل در هوای سرد گره گشا نباشد، یا نتوانید به قفل کنید دسترسی داشته باشید، کلید ممکن است دارای دندانه‌های اضافی باشد، به خصوص اگر آن را به تازگی ساخته باشید. کمی صابون را بر روی کلید بمالید، آن را وارد قفل کنید و به بیرون بکشید. هر بخشی از کلید که صابون بر روی خود نداشته باشد، در برابر مکانیسم اصطکاکی ایجاد می‌کند. این بخش‌ها را با استفاده از یک ورق سمباده بسابید و دوباره امتحان کنید.

روانکاری قفل

مقدار کمی گریس می‌تواند مشکل چسبندگی قلاب قفل شما را برطرف کند. اگر به هنگام باز بودن درب، چرخاندن کلید دشوار باشد، مقداری روان کننده را درون سوراخ کلید اسپری کنید. این باعث می‌شود رسوبات موجود بر روی قطعات فلزی که باعث جلوگیری از چرخش کلید می‌شوند از بین بروند. مقداری اسپری روغن گریس را در گاراژ خود نگه دارید، مخصوصا اگر با قفل خود مشکل دارید، به این ترتیب در خارج از خانه گیر نخواهید افتاد. شما همچنین می‌توانید مقدار کمی گرافیت را درون سوراخ فشار دهید، یا گرد و غبار موجود بر روی کلید را بزدایید. سپس کلید را وارد آن کنید و با چند بار انجام دادن این کار گرافیت به مکانیزم شما خواهد چسبید و عملکرد آن را بهبود می‌بخشد.

هماهنگی ترتیب سوراخ‌های قفل

اگر سوراخ‌های وجود بر روی صفحه قفل و درب هماهنگ نباشند، مکانیزم قفل به درستی کار نخواهد کرد. اگر فاصله سوراخ‌های قفل و درب هماهنگ نباشند، زمانی که درب قفل نیست یا باز است ترتیب قرارگیری آنها را هماهنگ کنید. از یک مته برای باز کردن سوراخ قفل استفاده کنید یا با استفاده از یک پیچ گوشتی سوراخ را در مکان جدید جایگذاری کنید. شما ممکن است مجبور شوید سوراخ داخل و زیر قفل را گسترش دهید، در حالی که می‌خواهید جای آن را عوض کنید. برای انجام این کار از یک مته استفاده کنید.

اگر صفحه قفل با چرخاندن کلید می‌چرخد، صفحه پوشش آن را جدا کنید و با پیچاندن پیچ و مهره‌ها آن را در جای خود محکم کنید. اگر یکی از پیچ‌ها شکسته باشد، آن را تعویض کنید. اگر کلید هنوز به سختی درون قفل حرکت می‌کند، کل مونتاژ قفل‌ها را از هم جدا کرده و آن را باز کنید. کل مکانیزم را با اسپری روانکاری کنید و حداقل 10 دقیقه قبل از نصب مجدد آن، منتظر بمانید.

گاهی اوقات علت مسدود شدن قفل، عدم هماهنگی در چارچوب درب یا سوراخ‌های موجود در صفحه قفل است. اگر فاصله بین سوراخ چارچوب درب و دندانه‌های قفل زاویه دار باشد، مکانیزم قفل عملکرد مناسبی نخواهد داشت. لولاهای درب را به گونه‌ای تنظیم کنید که درب درون چارچوب خود کاملا مستقیم باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *