گیر کردن سوئیچ ماشین در قفل و راهنمای درآوردن آن

گیر کردن سوئیچ ماشین در قفل

سوئیچ ماشین می‌تواند در قفل ماشین یا استارتر آن گیر کند. اگر این اتفاق تا امروز برای شما رخ نداده است؛ به معنای غیرممکن بودن آن نیست. اتفاقات نادر نیز به هر حال گاهی رخ می‌دهند؛ و اگر از خودروی خود به‌طور متوالی و به‌خصوص در جاده‌های برون‌شهری استفاده می‌کنید؛ بهتر است با این شرایط نیز آشنا شده و بدانید که چگونه مسئله را حل کنید. در این نوشته وب‌سایت الوکلید درباره گیر کردن سوئیچ خودرو قفل و روش‌های درآوردن آن، نکاتی را با شما در میان خواهیم گذاشت.

گیر کردن سوئیچ ماشین در قفل

سوئیچ ماشین نیز مانند هر کلیدی دیگری، ممکن است به دلایل مختلف در قفل گیر کند. در این شرایط معمولا سویچ قابل بیرون کشیدن یا چرخاندن نیست. همین مشکل نیز گاهی با بی‌دقتی راننده همراه شده و موجب شکستن سوئیچ در قفل یا استارتر ماشین می‌شود.

بنابراین به عنوان اولین نکته توجه کنید که اگر مدتی است ورود و خروج سوئیچ به داخل قفل و استارتر با مشکل همراه بوده و به اصطلاح گیر دارد؛ بهتر است با تمیز کردن سوئیچ و داخل قفل و روغن‌کاری آن، از پیشامدهای بعدی جلوگیری کنید.

همچنین اگر متوجه گیر کردن سویچ شدید؛ بهتر است فشار بیش از حد به آن وارد نکنید. به‌خصوص فشار بیش از حد برای چرخاندن سوئیچ به طرفین احتمال شکستن آن را بالا می‌برد. گاهی علاوه بر شکستن سوئیچ به اجزای مختلف قفل یا استارتر نیز آسیب‌هایی وارد می‌شود.

خارج کردن سوئیچ گیر کرده یا در قفل یا استارتر

بی‌دقتی، بدشانسی یا هرچیزی که اسمش را می‌گذارید. اگر با یک سوئیچ شکسته در قفل یا استارتر روبرو شوید؛ چه کار باید کرد؟ طبیعتا اولین قدم خارج کردن بخش شکسته سوئیچ در قفل است. در ادامه راه حل ساده انجام این کار را به شما خواهیم آموخت.

پیش از هرچیز بهتر است چند وسیله از جمله پیچ‌گوشتی، انبردست، فرچه سیمی، قلاب بافتنی (یا چیزی شبیه به آن) و روغن روان‌کننده (ترجیحا به شکل اسپری) را در کنار خود داشته باشید.

  1. در ابتدا با فرچه سیمی به دقت روی قفل یا استارتر را تمیز کنید.
  2. در مرحله دوم اسپری روغن روان‌کننده را به داخل قفل بپاشید. در این زمینه دقت کنید که میزان زیاد روغن لازم نیست و در حد چند قطره کفایت می‌کند. همچنین اگر اسپری ندارید؛ می‌توانید روغن را به کمک یک سرنگ به داخل قفل هدایت کنید.
  3. حالا وقت آن است که به کمک قلاب بافتنی و پیچ‌گوشتی کمی با بخش شکسته شدن سوئیچ بازی کنید؛ تا مقداری در جای خود جابه‌جا شود. در این مرحله باید حوصله و تمرکز زیادی داشته باشید. هدف نهایی در این مرحله خارج کردن بخشی از سوئیج از قفل است؛ تا بتوان آن را با انبردست گرفت.
  4. در نهایت به کمک انبردست سوئیچ شکسته را از قفل خارج کنید.

دو نکته مهم:

  • در اغلب موارد به روش گفته شده می‌توان سوئیچ شکسته را از قفل خارج کرد. اما اگر این کار ممکن نشد، به هیچ عنوان سعی نکید که کارتان را با ضربه زدن در جهت عکس راه بیندازید. بلکه بهتر است مراحل را دوباره اجرا کرده و سعی کنید با ملایمت سوئیچ را خارج کنید. چراکه در صورت ورود ضربه نه‌تنها اوضاع معمولا بدتر می‌شود؛ بلکه ممکن است به قفل یا استارت نیز آسیب بزنید.
  • طبیعتا خارج کردن سوئیچ در زمانی مفید است؛ که سوئیچ یدک را برای روشن کردن خودرو همراه داشته باشید. در غیر این صورت بهتر است خارج کردن سوئیچ را نیز به یک قفل‌ساز ماهر بسپارید؛ چراکه در نهایت برای ساخت سوئیچ یدک باید از او کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *