۳ چیزی که نباید و ۶ چیزی که باید در گاو صندوق قرار دهید

گاوصندوق

یک گاو صندوق می‌تواند بهترین جایی باشد که اسناد، جواهرات و اشیاء ارزشمند دیگر را در آن نگهداری کنید. اما این ممکن است بدترین مکان برای موارد خاص باشد. در اینجا به مواردی اشاره شده که می‌تواند به شما کمک کند چه چیزی را در گاو صندوق نگهداری کنید و چه مواردی را نباید در آن قرار دهید.

این موارد را در گاو صندوق نگه ندارید

۱. نسخه وصیت‌نامه

هیچ‌کس جز شما نمی‌تواند به گاو صندوق دسترسی داشته باشد مگر این که رمز و کلید آن را داشته باشد. معمولا این چیز خوبی است. اما اگر شما بمیرید یا ناتوان شوید، ممکن است به یک مشکل تبدیل شود.

در برخی کشورها، دارایی‌ها وقتی که مالک بمیرد، مهر و موم می‌شوند. این کار می‌تواند فرآیند دسترسی بازماندگان را به صندوق محدود کند و کسی نتواند به آن دسترسی داشته باشد. وارثان شما ممکن است برای باز کردن قفل گاو صندوق به حکم دادگاه نیاز داشته باشند. این می‌تواند منجر به تاخیر افتادن خواسته‌های شما شود و حتی باعث شود برخی از آخرین خواسته‌های شما نادیده گرفته شوند.

باز کردن قفل گاوصندوق

سند دیگر که نباید در گاو صندوق نگهداری شود، دستورالعمل مراقبت‌های پزشکی شما است. این سند درباره وضعیت سلامت شما بوده که مواردی مربوط به سلامت شما را در رابطه با درمان پزشکی بیان می‌کند. سوابق پزشکی باید در دسترس باشند تا زمانی که شما از نظر فیزیکی ناتوان هستید دکتر بتواند با توجه به آن از وضعیت و سوابق پزشکی شما مطلع شود تا تجویز درستی را ارائه دهد.

یک راه دیگر این است که این اسناد را در یک مکان امن در خانه نگه دارید و یا به یک خویشاوند یا دوست قابل اعتماد بگویید که این اسناد در کجا هستند. همچنین می‌توانید نسخه اصلی وصیت‌نامه خود را در دفتر وکیل خود نگه دارید.

۲. لیست دارایی‌ها

یک گاو صندوق مکانی هوشمندانه برای نگهداری اشیاء ارزشمند، مانند جواهرات و سکه‌های کمیاب است. اما لیستی از چیزهایی که در آنجا وجود دارد را در جایی دیگر نگهداری کنید و تمام موارد را در آن ذکر کنید.

بر خلاف اسباب و اثاثیه منزل، اشیاء داخل گاو صندوق بیمه نیستند، بنابراین اگر صندوق شما نابود شود یا در آتش‌سوزی یا سیل گم شود، شانس این را دارید تا به وسیله این لیست و ارائه آن به ماموران، آن را پیدا کنید. بیمه منزل شما ممکن است مقداری پوشش برای محتویات داخل گاو صندوق شما را فراهم کند. در حوادث طبیعی که ساختمان تخریب می‌شود ارائه لیست می‌تواند کمک بزرگی به شما کند.

۳. پول نقد

پول شما در یک بانک بسیار امن‌تر خواهد بود. این کار حتی ممکن است منافعی نیز در پی داشته باشد. اگر می‌خواهید پول نقد در دسترس داشته باشید، بهتر است آن را در جایی دیگر در خانه مخفی کنید.

این موارد را در گاو صندوق بگذارید

۱. یک فهرست اموال موجود در خانه

در صورت آتش‌سوزی یا یک فاجعه دیگر در خانه، احتمالا همه چیز نابود شده را به خاطر نخواهید داشت. اما شما به این اطلاعات نیاز دارید تا در صورتی که اموال خود را بیمه کرده باشید و یا زمانی که خانه تخریب شده با ارائه این لیست می‌توانید به اموال خود برسید. لیستی از محتویات منزل‌ تان را در گاو صندوق خود نگهداری کنید. همچنین می‌توانید فهرست موجودی را در یک کشوی قفل‌شده در محل کار، در منزل یکی از بستگان و یا به صورت آنلاین نگه دارید.

۲. گذرنامه

آیا تا به حال پاسپورت خود را از گم کرده‌اید؟ پس شما می‌دانید که تعویض آن چقدر مشکل است. آن را در گاو صندوق نگهداری کنید مگر اینکه یک مسافر بین‌المللی باشید.

۳. سند خانه و یا زمین

تنها زمانی که به سند خانه خود نیاز دارید، زمانی است که می‌خواهید آن را بفروشید. در گاو صندوق می‌توانید سندهای خانه، زمین و یا خودروی خود را نگه دارید.

۴. شناسنامه و سند ازدواج

این موارد استفاده روزمره ندارند و در مواقع خاصی به آنها نیاز خواهید داشت. آنها را می‌توان در گاو صندوق نگهداری کرد و در در صورت لزوم از آنها استفاده کرد.

۵. اوراق بهادار و اوراق‌قرضه

اینها به طور فزاینده‌ای به صورت الکترونیکی صادر می‌شوند، اما اگر شما کاغذی دارید، آنها را در گاوصندوق خود نگهداری کرده تا زمانی که مایل بودید از آنها استفاده کنید. در برخی موارد، مدارک گم‌شده یا از بین رفته را می توان جایگزین کرد، اما این فرآیند می‌تواند دشوار و زمان‌بر باشد. قبل از اینکه آنها را بایگانی کنید، فتوکپی یا شماره ثبت و سریال آنها را در جای دیگری نگه دارید.

۶. جواهرات با ارزشی که به ندرت استفاده می‌کنید

بعضی از جواهرات یادگاری هستند و از آنها استفاده نمی‌شود و یا در بعضی از مواقع نیاز به استفاده از آنها را دارید. این موارد می‌توانند در صندوق نگهداری شده و در زمان نیاز از آنها استفاده کرد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *