با کلید سازی برای قفل‌های سولکس بیشتر آشنا شوید

Locksmiths for Solex Lock

هر قفلی برای هر کلید سازی یک معنی دارد.  در این مقاله از سایت الو کلید می‌خواهیم درباره کلید سازی برای قفل‌های سولکس solex صحبت کنیم مزیت‌ها و ضعف‌های این دسته از قفل‌ها را با هم بررسی کنیم و مراحل این کلید سازی برای این دسته از قفل‌ها را با هم مرور کنیم.  مارک‌ها و تکنولوژی‌های نیازمند روش‌های کلید سازی‌های متفاوتی‌ هستند که اگر یک کلید ساز ناوارد برای تهیه کلید یدکی این قفل‌ها به کار گرفته شود، می‌تواند هم قفل را نابود کند و هم خرج بسیار بیشتر از معمول را به شما تحمیل کند.

سولکس یک کارخانه ساخت قفل‌های با عیار فولاد بسیار قوی است. در ایران قفل‌های بسیار زیادی را با نام سولکس به صورت جعلی می‌فروشند. اما اگر خوش شانس باشید و یک قفل سولکس اصل نصیب شما شود می‌توانید تا حد زیادی خاطر جمع باشید که خانه، محل کار یا ماشین شما با استفاده از این قفل محفوظ و بی‌مشکل باقی می‌ماند. سولکس چند ویژگی ضد سرقت جالب دارد. اول از همه سولکس اولین قفلی بود که در برابر برشکاری مقاوم بود. این به این معنی نیست که قفل‌های سولکس را نمی‌شود برید. هر فلزی را می‌توان با یک دستگاه برش مناسب برید. اما قفل‌های سولکس را با قیچی و کمان اره نمی‌توان برید.

این به خاطر آبکاری سطح این دست از قفل‌هاست به خصوص در قسمت زبانه قفل است. می‌توان گفت سولکس ابداعاتی بسیار خوب داشته است. برخی مدل‌های گوشواره‌ای سولکس سطح عیان بسیار کمی بعد از قفل شدن از خود باقی می‌گذارند. و زبانه قیچی و یا اره تقریبا در این سطح درگیر نمی‌شود و برش بدون دستگاه‌های سنگین این قفل‌ها کاری بسیار سخت و گاهی غیر ممکن است.

آلیاژ فولاد به کار رفته در قفل‌های سولکس به شدت آبکاری شده است. با آبکاری کردن و صیقلی کردن سطح قفل، قیچی یا اره آهن‌بر در هنگام فشار برای برش روی سطح قفل می‌لغزند و کار برش با سختی تمام عیاری پیش می‌رود.

مکانیسم قفل و کلید سازی برای قفل‌های سولکس

کلید سازی برای قفل‌های سولکس عملا کاری دو برابر را می‌طلبد. سولکس با جدا کردن ساچمه‌های قفل از مجرای کلید آن را به استوانه‌‌ای مجاور فرستاده است. حالا سولکس برای ایمنی قفل از دو استوانه رمز استفاده کرده است. این کار سولکس آن را ضد اسید‌ هم کرده است. کلید سازان معتقدند یکی از بهترین مکانیسم‌های ضد اسید قفل‌ها، متعلق به سولکس است.

ایجاد دو استوانه مجاور ساچمه‌ها که با دندانه‌های کلید هم درگیر نیست سبب شده است که اگر اسید به مجرای رمز یا مجرای کلید تزریق شود باز هم قفل باز نمی‌شود. تنها باید مقدار بسیار زیادی اسید برای تخریب تمام حجم قفل به آن تزریق شود که این کار هم اجرای بسیار مشکلی دارد و هم زمانی بیش از چند ساعت را می‌طلبد. 

در طراحی قفل‌ها همیشه دو نکته رعایت می‌شود یک امکان باز کردن قفل توسط کلید سازی و زمان بر بودن باز کردن قفل توسط سارقان. این واقعیتی است که سارقان محل و یا ماشینی را برای سرقت انتخاب می‌کنند که در سریع‌ترین زمان ممکن تسلیم آنها شود. ماشین که از چندین روش برای محافظت از خود استفاده می‌کند و هر یک از این روش‌ها پیچیدگی‌های مختص به خود دارد، عملا هیچ گزینه خوبی برای دزدی به حساب نمی‌آیند. کلید سازی برای قفل سولکس از چند مرحله بیشتر نسبت به مابقی انواع قفل‌های مشابه تشکیل شده است.

همان طور که در تصویر می‌بینید قفل‌های سولکس اصل از دو استوانه رمز جداگانه غیر درگیر با کلید استفاده می‌کنند. این استوانه‌ها هم مانند دیگر انواع قفل گوشواره‌ای در خود ساچمه‌هایی دارند. 

کلید ساز الو کلید در مواجه با این دسته از قفل‌ها و حصول اطمینان از اصل بودن قفل سولکس شما؛ ابزار مخصوص خود را وارد قفل کرده زبانک قفل را درگیر می‌کند. سپس با سوراخ کردن قفل ساچمه‌های آن را خارج می‌کند و برای قفل یک رمز جدید تعیین می‌کند سپس کلید ساز باید چندین کلید با رمز جدید برای قفل شما بتراشد. کار تعیین رمز جدید توسط کلید سازی برای قفل سولکس کمی مشکل تر از دیگر قفل‌هاست. پس کمی حوصله شما را می‌طلبد و باید برای به دست آوردن کلید‌های جدیدتان کمی صبور باشید.

یک کلید اصلی بعد از تعیین رمز برای شما ساخته می‌شود. بعد از آن که کلید اصلی ساخته شد قفل شما ترمیم می‌شود و جای سوارخ‌های ایجاد شده پوشانده می‌شود. حالا وقت تست نهایی و ساختن چندین کلید از روی کلید اصلی شماست. شما با خرید یک قفل خوب سولکس کار کلید سازی را اندکی سخت می‌کنید اما ما در الو کلید کاملا پذیرای این سختی هستیم زیرا با سختی کار ما، کار سارقان دوچندان سخت می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *