کلید سازی برای قفل‌های گرد در الو کلید

making a key for Round locks

در الو کلید ما هر روز با انواع قفل‌ها رو به رو می‌شویم که مأموریت کلید سازی آنها به ما محول می‌شود. اما در میان تمام قفل‌های مدرنی که این روز‌ها با آن دست و پنجه نرم‌ می‌کنیم، قفل‌های گرد جایگاه ویژه‌ای دارند.

کلید سازی برای انواع قفل‌های گرد چالش‌های خود را دارد. این دسته از قفل‌ها آنچنان قوی هستند که بیشتر طلا فروشی‌ها و صرافی‌ها از آن در کنار دیگر روش‌های حفاظتی از اماکن از این قفل‌ها استفاده می‌کنند. اما ویژگی‌های این دسته از قفل‌ها چیست که آن را به یکی از قوی‌ترین قفل ممکن برای حفاظت از اماکن تبدیل کرده است.

این قفل‌ها از سیستم رمز گذاری دیسکی برای رمز گذاری استفاده می‌کنند. این سیستم به گونه‌ای است که با تزریق اسید از بین نمی‌رود و مانند قفل‌های ساچمه‌ای کاملا تخریب نمی‌شود. در برخی انواع این قفل‌ها دیسک‌ها از جنس پلاستیک فشرده ساخته شده است که به هیچ عنوان در برابر تزریق اسید واکنش نشان نمی‌دهد و باید مقدار بسیار زیادی اسید در مدت زمانی بسیار طولانی به آن تزریق شود تا کل قفل تخریب شود. این مدت زمان طولانی برای تخریب همان موردی است که به هیچ عنوان سارقان با آن کنار نمی‌آیند و آن را نمی‌خواهند.

در اصل حفاظت از ماشین و مکان‌های تجاری و مسکونی این موضوع بسیار مهم است که زمان سرقت را باید طولانی کرد. به هر حال همه قفل‌ها چه قفل گرد باشند و چه قفل تخت باز هم می‌توان برای آنها کلید ساخت اما این زمان است که مهم است.

benefits of Round locks

دیگر ویژگی قفل‌های گرد که کار ساخت کلید را نیز برای آنها مشکل می‌کند باز هم در سیستم رمزگذاری دیسکی آن نهفته است. با سوراخ کردن قفل‌هایی که از سیستم رمز گذاری ساچمه‌ای داشتند شما می‌توانستید به راحتی ساچمه‌ها را خارج کرده و رمزی جدید برای قفل تعریف کنید اما این دسته از قفل‌ها را باید بعد از پاک کردن رمز قفلی در داخل خود قفل به تنظیم رمز پرداخت همین هم تولید کلید جدید را برای آنها سخت‌تر می‌کند. از این رو ساختن کلید برای این دسته از قفل‌ها بسیار سخت است زیرا اغلب در جا‌هایی قرار دارند که امکان تسلط برای کار به آنها بسیار سخت است.

این قسمت‌ها بخش پایینی کرکره مغازه‌ها را شامل می‌شود. در بیشتر مواقع یک قاب فلزی هم به دور این قفل‌ها جوش داده شده است که آنها را بیشتر محافظت می‌کند. در این گونه موارد است که در صورت عدم دسترسی به قفل باید این حفاظ اطراف قفل‌ را برش داد. البته اگر قسمت دسترسی به دیستک‌ها در محلی نصب شده باشد که دسترسی به آن امکان داشته باشد، می‌توان بدون برش‌کاری آن را باز کرد. تمام توان متخصصان کلید سازی الو کلید بر آن است که برای باز کردن قفل‌هایی که کلید آنها گم می‌شود متوسل به روش‌های تخریبی نشوند ولی گاهی این کار اجتناب ناپذیر است. البته بعد از باز کردن قفل می‌توان تخریب‌های به وجود آمده را جبران کرد و با کمترین اثرات برجای مانده آنها را ترمیم کرد.

مزایای دیگر استفاده از قفل‌های گرد

دیگر مزیت استفاده از قفل‌های گرد حجم کم این قفل‌ها ست. در قدیم هر چه قدر قفل بزرگتر بود آن را قوی‌تر می‌‌پنداشتند اما اکنون مهم آلیاژ به کار رفته در قفل است و اتفاقا قفل‌هایی که کوچکترند از جهاتی نیز بهتر به حساب می‌آیند. قفل کوچک سخت تر در دهانه قیچی‌های قفل بر جای می‌گیرد و قیچی سخت تر آنها را می‌برد به خصوص اگر زبانه این قفل‌ها کاملا مخفی باشد که البته قفل‌های گرد و استوانه‌ای در این بخش کاملا منحصر به فرد حساب می‌شوند.

آلیاژ قفل‌های گرد اغلب از بهترین نوع فولاد‌های ابزار خورده سرد انتخاب می‌شود. این موضوع سبب می‌شود که بیشترین مقاومت را در قفل‌های گرد در برابر انواع ضربه، حرارت و فشار شاهد باشیم.

زبان کوچک قفل‌های گرد اخرین مزیتی است که از آنها قفل‌هایی کامل می‌سازد. زبانه کوچک تقریبا در محل قفل مخفی می‌شود و شما دیگر نمی‌توانید بعد از قفل شدن آن را ببینید. مجموعه این ویژگی‌ها سبب می‌شود که قفل‌های گرد یکی از مقاوم‌ترین فقل‌ها در برابر برش فشار و اسید باشد. و این ویژگی‌ها که درباره آن صحبت کردیم تنها راه باز کردن این قفل‌ها را تلاش سخت کلید سازان برای به دست آوردن رمز و تغییر آن می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *