انواع قفل درب و طرز عملکرد آنها بخش دو

کلید سازی

در بخش یک این مقاله به راهنمای خرید قفل درب و قطعات قفل درب پرداختیم و در زیر ادامه این مطالب آورده شده است. با سیلندر، پیچ و چفت آشنا شدید و در اینجا مشخصات صفحه کوبه‌ای و انواع قفل را خواهیم گفت.

قطعات قفل درب، صفحه کوبه‌ای

صفحه کوبه‌ای جایی است که قفل به چارچوب درب وصل می‌شود تا درب را در حالت مناسبی برای قفل کردن قرار دهد. این قطعه یک قسمت ساده فلزی است که می توانید به قاب درب پیچ کنید و در صورت آسیب دیدگی، ساده‌ترین بخشی است که می‌توانید به راحتی تعویض کنید. در صورت تماس با کلید سازی الو کلید تمامی خدمات در کوتاه‌ترین زمان انجام خواهد شد.

الف. جعبه

جعبه، بخشی از قاب درب است که چفت در آن قرار گرفته است. جعبه معمولا یک سوراخ کوچک و مربعی است که به درب پیچ شده و برای نگه داشتن چفت طراحی شده است. اکثر چفت‌ها در اندازه‌های مشابهی هستند و جعبه‌ها هم اندازه مشابهی با هم دارند که برای بیشتر قفل‌های موجود در خانه مناسب هستند.

ب. انواع قفل درب

کلید سازی

شما می‌توانید از انواع متنوع قفل درب برای اهداف مختلف استفاده کنید. برخی از قفل‌ها برای درب‌های ورودی بهتر هستند زیرا امنیت بیشتری را برای جلوگیری از وارد شدن غریبه‌ها به خانه تامین می‌کنند.

قفل‌های دیگر برای سایر درب‌های موجود در خانه مناسب هستند مانند درب حمام و کمد‌ها. اما استفاده از این قبیل قفل‌ها برای درب اصلی خانه مناسب نیستند چرا که نمی‌توانند امنیت کافی برای خانه ایجاد کنند.

برخی از قفل‌ها را می‌توان از بیرون قفل کرد برخی را از داخل و بعضی از قفل‌ها را نیز می‌توان از هر دو سمت قفل کرد.  

در زیر چندین نوع قفل درب آورده شده که می‌توانید با آنها و چگونگی عملکردشان آشنا شوید:

قفل دستگیره‌ای درب

قفل دستگیره‌ای درب، شاید شایع ترین نوع قفل باشد که در خانه‌ها، به خصوص در درب‌های داخلی، مانند حمام و اتاق خواب دیده‌اید. اغلب این نوع قفل‌ها همراه با ترکیبی از قفل کلید خور برای امنیت بیشتر روی درب‌های اصلی خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مکانیسم قفل کنندگی قفل دستگیره‌ای، درون دستگیره قرار دارد. این قفل‌ها در هر دو طرف درب، دارای دستگیره هستند و بسته به این که بخواهید از داخل قفل کنید یا نه، تک سیلندری و دو سیلندری هستند.

قفل با دسته نگه‌دارنده

این قفل دارای یک دسته در سمت خارجی و قفلی است که با کلید یدکی باز می‌شود یا یک دستگیره چرخشی که در سمت داخلی برای قفل کردن درب وجود دارد. این نوع قفل برای ایجاد امنیت بیشتر مثل قفل کلید خور عمل می‌کند تا قفل فنری. هدف این‌ها مشابه هدف قفل دستگیره‌ای است اما شرایط بهتری را برای نگاه کردن و وارسی پشت درب فراهم می‌کنند.

دستگیره (اهرم‌های دستی)

اهرم‌های دستی انتخاب عالی برای درب‌های داخلی، مانند درب کمد و یا درب زیرزمین هستند. آنها مثل یک اهرم دستی ساده از یک طرف و دستگیره چرخشی درب از سمت دیگر عمل می‌کنند.

این قفل‌ها به اندازه سایر قفل‌ها امنیت فراهم نمی‌کنند، بنابراین گزینه ایده آلی برای درب‌های اصلی و ورودی خانه نیستند. اما از طرفی هم به شما اجازه می‌دهند تا درب‌ها را به سرعت و با یک دست باز کنید، که برای مواقعی که در حال حمل مواد غذایی یا کیسه‌های خرید هستید، سودمند است.

قفل‌های کلیدخور

مکانیسم قفل کلید خور با مکانیسم دستگیره درب متفاوت است، که لایه امنیتی بیشتری را برای درب ورودی فراهم می کند. بسیاری از صاحبان خانه و شرکت‌ها تصمیم می گیرند که از هر دو قفل دستگیره‌ای و کلید خور برای درب  ورودی اصلی برای جلوگیری از خطر سرقت استفاده کنند.

قفل کلید خور خطر احتمالی ورود به اجبار غریبه‌ها را با ایجاد سیستم امنیتی کاهش می‌دهد و تقریبا ورود سارق از طریق درب را غیرممکن می‌سازد. قفل‌های کلیدخور با طراحی‌های تک و دو سیلندری در دسترس هستند که مسلما نمونه دو سیلندری آن می‌تواند در برابر ورود افراد غیرمجاز و دسترسی آنها به خانه محافظت بیشتری به عمل بیاورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *