وقتی کلید شما می‌شکند کلید سازی برای شما چه کار می‌کند

خراب شدن قفل

برای همه شما پیش آمده است که کلیدتان در جیب، کیف، یا در هنگام باز کردن قفل بشکند. در این زمان حتما با کلید سازی تماس می‌گیرید. اما کلید سازی برای شما چه کار باید بکند. شاید در نگاه اول موضوع ساده باشد کلید سازی باید یک کلید برای شما بسازد، تا شما بتوانید وارد خانه یا محل کارتان شوید. اما همیشه هم موضوع به این سادگی‌ها ختم به خیر نمی‌شود. در این مقاله می‌خواهیم برای شما درباره فرایندی که بعد از تماس شما با الو کلید رخ می‌دهد صحبت کنم.

کلید شما کجا شکسته است؟

این خیلی مهم است که کلید شما جا شکسته. آیا در جیب شما هنگام بلند شدن یا نشستن شکسته است. یا آن که در کیف شما کلید شکسته است. تکه شکسته شده همراه شماست یا تکه‌ای از کلید هنگام شکستن گم شده است.

این سوال‌هایی است که کلید ساز از شما می‌پرسد و بهتر است به آنها به خوبی پاسخ دهید. اما بیایید از بدترین حالت شروع کنیم. شما پشت در مانده‌اید کلید شما در قفل شکسته و شما با کلید سازی تماس گرفته‌اید. در این حالت تکه‌ای از کلید در سوراخ قفل مانده است کلید ساز ابتدا باید تکه شکسته را از قفل خارج کند. تکه شکسته که از قفل خارج شد باید خود قفل هم باز شود. چون در بسیاری موارد مشکل گردش کلید در قفل است که سبب شکسته شدن کلید می‌شود. یعنی اگر شما یک کلید زاپاس هم داشته باشید باز هم نمی‌توانید قفل خانه را باز کنید. سعی نکنید با یک شیء باریک تکه شکسته را خارج کنید. زیرا اگر هم بتوانید خودتان را بسیار خسته می‌کنید. این موضوع اگر در شب هنگام و موقع تاریکی هوا باشد که تقریبا برای تمام افراد غیر حرفه‌ای، غیر ممکن است.

کلید ساز ابتدا کلید را از قفل خارج می‌کند. کلید ساز‌های ماهر الو کلید به راحتی می‌توانند از روی تکه شکسته و تکه‌ای که در دست شما باقی مانده است یک کلید جایگزین برای شما بسازند. البته این موضوع هم شرط و شروطی دارد. مهم این است که دندانه‌های قفل خراب نشده باشد. این دندانه‌ها حکم رمز قفل را دارد و هرچه سالم‌تر باشند ساختن کلید یدکی برای شما ساده‌تر می‌شود.

ساختن کلید یدکی یکی از بخش‌های کار است که به راحتی برای شما انجام می‌شود چون در بیشتر مواقع دو تکه  کلید شما به راحت در کنار هم قرار می‌گیرد.

اما قفلی که یک کلید را بشکند در بیشتر مواقع کلید‌های دیگری را هم می‌شکند. این ایراد از قفل شما است. پس لطفا در کنار کلید ساز خود بمانید تا کلید سازتان درب را برای شما باز کند. زیرا یک کلید ساز می‌داند که چه قدر باید به یک قفل فشار آورد تا به صورت طبیعی باز شود و از چه فشاری به بعد دوباره احتمال شکستن کلید وجود دارد.

کلید سازی که شما به خدمت گرفته اید در این حالت قفل را بدون کلید باز می‌کند و البته شما باید هزینه تعمیر قفل را هم بر عهده بگیرید. زیرا قفل شما معیوب است. قفل شما به اشاره‌ای باز می‌شود احتمال زبانک قفل تعویض می‌شود. حالا با خیال راحتی می‌توانید وارد خانه شوید. بی آن که نگران شکستن دوباره کلیدتان باشید.

کلید سازی با طی مراحل قانونی

در قسمت سخت‌تر تکه کلید پیدا نیست و شما هم دسترسی به کلید یدکی ندارید. در این حالت خوب است از کلید یکی از همسایه‌های خود استفاده کنید، ولی اگر آن هم دردسترس نبود، کلید سازی به راحتی می‌تواند رمز قفل شما را پیدا کند. البته گاهی کلید ساز از شما سندی مبنی بر سکونت در این واحد مسکونی می‌خواهد و گاه باید این کار در حضور پلیس انجام شود. بعد از باز کردن درب یک قبض تلفن که به نام شماست و کارت شناسایی خود را به پلیس نشان دهید. امیدوارم هیچ وقت پشت در نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *