با بدترین راه‌های ساخت کلید یدکی آشنا شوید و آنها را هرگز انجام ندهید

ساخت کلید یدکی

شاید شما هم مثل بسیاری از افراد در اینترنت سرچ کرده‌اید و دیده‌اید که به روش‌های گوناگون کلید یدکی می‌توان ساخته. افراد با استفاده از این روش‌ها می‌توانند به راحتی یک قفل را باز کنند.

در این مقاله با بدترین روش‌های باز کردن قفل و ساخت کلید یدکی آشنا می‌کنیم و از شما می‌خواهیم هرگز این روش‌ها را در پیش نگیرید. این دسته روش‌ها فقط در شبکه‌های اجتماعی کار می‌کنند و همین طور در بسیاری موارد با حقه‌هایی که شما آنها را نمی‌بینید کار می‌کنند و فقط جنبه سرگرمی و بازی دارند.

روش اول ساخت کلید یدکی با متریال‌های غیر استاندارد

قوطی فلزی، کارت اعتباری، کارت ویزیت مقوایی و قوطی نوشابه آلومینیومی. هیچ کدام و به هیچ وجه موضوعاتی مناسبی برای تراشیدن کلید نیستند.

کلید را تا به حال کنار آهنربا قرار داده‌اید. بیشتر کلید‌ها به سرعت جذب آهنربا می‌شوند. چرا؟ به خاطر آن که کلید از جنس فولاد ساخته شده است. آنهایی هم که جذب نمی‌شوند از متریال‌هایی ساخته شده اند که استحکام فولاد را دارند. فولاد گالوانیزه ضد زنگ که در برابر حرارت و سرما، کمترین واکنش را از خود نشان می‌دهد. این آلیاژ خاص کلید فقط به خاطر دوام آن نیست که در ساخت کلید یدکی و اصلی به کار برده می‌شود بلکه بخاطر آن است که بعد از تراش کلید کمترین مشکل و تغییر در عملکرد آن به وجود می‌آید.

دستگاه‌های تراش کلید به خصوص دستگاه‌های کلید‌های تخت از دقت صدم میلیمتر برای تراشیدن انواع کلید برخوردارند. از این رو می‌توانند از روی یک کلید با دقتی بسیار بالا یک کلید دیگر را بتراشند. اما وقتی شما از آلیاژ‌های دیگری برای ساخت کلید یدکی استفاده می‌کنید، هم دقت در تراش را پایین می‌آورید و هم دقت در کپی کردن شکل را. برای آن که بتوانید از قوطی کنسرو و یا نوشابه برای ساخت کلید یدکی استفاده کنید باید از ابزار برش بسیار دقیق بهره ببرید که علاوه بر برش دقیق، لبه خارجی هم به دندانه‌های کلید ندهد از این رو قیچی یکی از بدترین انتخاب‌ها برای در آوردن الگو و برش کلید است.

ما در کلید سازی بعد از هر تراش کلید، آن را سوهان کشی می‌کنیم که همین لبه خارجی بسیار اندکی از برش فولاد برجای مانده است را از بین ببریم حال وقتی با دستگاهی به غیر از مشابه تراش‌های مخصوص کلید سازی، این کار را انجام دهید باید، ساعت‌ها به سوهان کشی بپردازید. این در حال است که جنس متریال شما چون مقاومت فولاد را ندارد در برابر سوهان کشی از هم می‌پاشد و یا بسیار نازک می‌شود.

این روش‌های ساده برای جعل کلید. برای کلید‌های دندانه دار معمولی شاید برای یک بار باز کردن کلید جواب دهد، البته اگر کلید را به دقت تراشیده باشید. اما برای کلید‌های تخت به هیچ عنوان قابل انجام نیست زیرا تراشیدن این کلیدها دقتی بسیار بیشتر از کلید‌های دندانه‌دار را می‌طلبد. کلید یدکی تخت خود را اگر هم می‌خواهید به کلید سازی سفارش دهید تا بتراشند، بهتر است در هنگام روز سفارش دهید چون هم دقت شخص کلید ساز شما بسیار بالاتر است و هم نور روز باعث بالا رفتن دقت تراش می‌شود.

کلید یدکی جعلی و قفل خراب

کلید یدکی جعلی با متریال‌های غیر استاندارد کلید سازی فقط برای شما اسباب زحمت نیست. شما با ساخت یک کلید یدکی جعلی علاوه بر وقت گرانبهای خود، قفل خود را هم از دست می‌دهید. قفلی که با کلید یدکی جعلی و دست ساز شما باز شود، باید قفلی بسیار روان باشد. شما برای آن که کلیدتان در قفل به خوب کار کند و باید با ساچمه‌ها قفل درگیر شود و مجبورید فشار بیش از حدی را به قفل وارد کنید اما از آنجایی که کلید یدکی جعلی از متریال های مقاوم ساخته نشده است، باید از وسیله‌هایی مانند سیم مفتول و پیچ‌گوشتی برای درگیر سازی آن استفاده کنید ورود این وسیله‌ها به توپی قفل صدمه‌های زیادی را به آن وارد می‌کند.

مشاهده شده است که برای قفلی با یک کلید ساده باز می‌شد، در این حالت باید به تعویض توپی بپردازیم و این یعنی خرجی بسیار گزاف‌تر که بر روی دست شما باقی می‌گذارد. شاید بگویید وقتی کاملا کلیدی گم می‌شود کلید ساز‌ها بدون کلید اصلی و یدکی با چیزی شبیه پیچ‌گوشتی در باز می‌کنند. جواب این است که این وسیله که برای باز کردن قفل استفاده می‌شود، فقط شبیه پیچ‌گوشتی است و تفاوت‌های بسیار معنی داری با آن دارد و حتی یک پیچ هم نمی‌شود با آن باز کرد.

تنها روشی که می‌تواند قفل شما را بدون هیچ مشکلی باز کند، خبر کردن یک کلیدساز است. کلید ساز‌ها به واسطه آشنایی که با هر قفلی دارند، آن را بی‌کوچکترین تخریبی باز می‌کنند. اگر هم هزینه‌ آن را در نظر دارید باز هم باید حساب کنید که هزینه تعمیر و یا تعویض قفل ، باز هم می‌تواند برای شما خیلی بیشتر از تراشیدن یک کلید یدکی باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *